Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

21.09.2023

Εναρκτήρια συνάντηση του ΠΜΣ "Διαταραχές της αναπνοής στον ύπνο-Εργαστηριακή και Κλινική Ιατρική του ύπνου"

Τα μαθήματα για το Χειμερινό Εξάμηνο του Ακαδημαϊκού έτους 2023-2024, θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2023.

Τη Δευτέρα 25/09/2023 και ώρα 16:00, στο Αμφιθέατρο “Γαρδίκας”, κτήριο Σχολή Αδελφών, 5ος όροφος,  του Γ.Ν.Α “Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ” θα λάβει χώρα η εναρκτήρια συνάντηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Διαταραχές της αναπνοής στον ύπνο-Εργαστηριακή και Κλινική Ιατρική του ύπνου", της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με τους νεοεισερχόμενους μεταπτυχιακούς φοιτητές με την Διευθύντρια του ΠΜΣ Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κα Τρακαδά Γεωργία.

Στην εναρκτήρια συνάντηση οι νεοεισερχόμενοι μεταπτυχιακοί φοιτητές θα ενημερωθούν

α) για το αντικείμενο του ΠΜΣ το οποίο είναι η παροχή εκπαίδευσης, σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, έτσι ώστε να αποκτήσουν ένα ισχυρό επιστημονικό υπόβαθρο, εμπειρία και τεχνογνωσία σε μια ιδιαίτερα δυναμική περιοχή της σύγχρονης επιστήμης όπως είναι ο ύπνος και ιδιαίτερα οι διαταραχές τις αναπνοής κατά τον ύπνο.

β) για τους σκοπούς του ΠΜΣ σε Κλινικό, Τεχνικό, Εργασιακό και Εκπαιδευτικό επίπεδο

γ) ότι στόχος του ΠΜΣ είναι οι απόφοιτοι να βελτιώσουν την πρακτική τους στον χειρισμό ασθενών με διαταραχές του ύπνου και της αναπνοής στον ύπνο, επειδή θα γνωρίζουν τις σύγχρονες εξελίξεις στην ιατρική του ύπνου καθώς και την φυσιολογία και παθοφυσιολογία αυτής, να στελεχώσουν κέντρα μελέτης του ύπνου, Αναπνευστικές και Γενικές Μονάδες Εντατικής Θεραπείας στον Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα, να επιβλέψουν και να συντονίσουν τη δημιουργία κέντρων μελέτης διαταραχών του ύπνου, να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή με θέμα τον ύπνο και τέλος να συντονίσουν ή/και να αποτελέσουν μέρος ομάδας φροντίδας ασθενών με βαριές αναπηρίες και κατ΄οίκον  υποστήριξη της αναπνοής κατά τον ύπνο.